خرید آسانسور

امروزه به دلیل گسترش ساخت و ساز آپارتمان ها در مناطق شهرنشین، استفاده از آسانسورها اجتناب ناپذیر می باشد. آسانسورها دارای انواع مختلفی می باشند که باید قبل از خرید آسانسور نسبت به انتخاب نوع مورد نظر اقدام نمود. علاوه بر نوع آسانسور عوامل مختلف دیگری نیز در انتخاب و خرید آسانسور نقش دارند که باید در نظر گرفته شوند. در حال حاضر شرکت های مختلفی اقدام به ساخت آسانسور می نمایند. شما باید با بررسی ویژگی های ارائه شده توسط شرکت سازنده و بررسی نیازهای ساختمان خودتان اقدام به خرید آسانسور مناسب نمایید. در این مطلب از وب سایت لیفتر سعی خواهیم کرد تا با بررسی نکات مهم برای خرید آسانسور شما را در انتخاب آسانسور مناسب همراهی کنیم.

مهم ترین نکات برای خرید آسانسور

انتخاب درست نوع سیستم آسانسور مورد نیاز

مهمترین و اساسی ترین گام قبل از اقدام به خرید آسانسور تعیین نوع سیستم آسانسور مورد نیاز است. سیستم های محرکه مختلفی برای آسانسور موجود می باشد. از جمله مهمترین انواع آسانسور می توان به سیستم های هیدرولیک، کششی، MRL، اسکرو، وینچ، دنده شانه و موارد دیگر اشاره کرد که هر کدام از این سیستم ها نیز خود دارای مدل های مختلفی می باشند.

این نکته را باید در نظر داشته باشید که هر کدام از این سیستم های محرکه ویژگی های منحصر به فرد خودشان را دارند و در هر شرایطی امکان استفاده ندارند. بنابراین لازم است در مورد ویژگی های هر کدام از این سیستم ها اطلاعات لازم را کسب نمایید. این اطلاعات می تواند شامل ظرفیت، سرعت، تعداد توقف، ترافیک و ... باشد. در این مورد می توانید با کارشناسان لیفتر تماس بگیرید تا بهترین نوع آسانسور را با توجه به نیازهای شما پیشنهاد دهند.

 از انتخاب سیستم های کنترل انحصاری بپرهیزید

اغلب آسانسورهای جدید دارای سیستم های خاص با قطعات منحصر به فرد هستند که صرفا توسط شرکت سازنده امکان ساخت قطعات و سرویس دهی آن ها وجود دارد. اگر شما از این سیستم های کنترل خاص برای آسانسور ساختمان خود استفاده نمایید برای سرویس و تعمیرات آسانسور مجبور خواهید بود فقط با همان شرکت قرارداد ببندید. در این وضعیت دو مشکل پیش می آید. مورد اول اینکه ممکن است دسترسی به شرکت سازنده مشکل باشد و امکان کمک گرفتن از سرویسکاران دیگر میسر نباشد. مورد دوم هزینه سرویس این سیستم ها می باشد که ممکن است برای سرویس و نگهداری این سیستم ها هزینه بالایی مطالبه شود.

زمانی که شما از آسانسورهای با سیستم انصاری استفاده می نمایید شما عملا گزینه دیگری برای تعمیرات آن ها نخواهید داشت و مجبور هستید از همان شرکت سازنده کمک بگیرید که در این صورت برای نگهداری و تعمیرات آن ها قیمت رقابتی پیدا نخواهید کرد. قبل از اقدام به خرید آسانسور حتما با افراد متخصص مشورت نمایید تا بعدا دچار مشکلات احتمالی در این زمینه نشوید.

محاسبه ظرفیت و تعداد آسانسور مورد نیاز برای ساختمان

اگر احتمال می دهید میزان تردد و استفاده از آسانسور در ساختمان شما زیاد باشد و امکان بکارگیری بیش از یک آسانسور در ساختمان شما میسر است احتمالا بهترین گزینه برای شما نصب بیش از یک آسانسور در ساختمان باشد. محاسبات مربوط به میزان ترافیک آسانسور را با توجه به شرایط ساختمان به دقت انجام دهید و با توجه به نتایج این محاسبات تعداد و ظرفیت هر آسانسور را تعیین نمایید. برای تردد افراد مسن و افراد دارای محدودیت های حرکتی باید پیش بینی های لازم در این زمینه انجام گیرد. به هر حال استفاده از بیش از یک آسانسور در ساختمان می تواند مزایایی در بر داشته باشد زیرا در صورت خرابی و یا تعمیرات یکی از دستگاه ها دستگاه دیگر در دسترس خواهد بود و زندگی ساکنان دچار اختلال نمی گردد.

طبق مقررات ملی ساختمان نیز الزاماتی در خصوص حداقل ظرفیت، تعداد و نوع آسانسور در نظر گرفته شده است. اما با این حال نیز بهتر است برای رفاه حال ساکنان ساختمان در مورد انتخاب آسانسور فقط به رعایت حداقل ها اکتفا نکنید و آسانسوری با کیفیت و ظرفیت خوب خریداری نمایید. به عنوان مثال یک آسانسور با ظرفیت چهار نفر به زحمت می تواند چهار نفر را در خود جای دهد. با توجه به این مورد و انجام آینده نگری های لازمه اگر نیاز یک ساختمان با آسانسور 4 نفره برطرف می شود بهتر است یک آسانسور شش نفره انتخاب کنید تا بعدا دچار مشکلات احتمالی و پیش بینی نشده نشوید.

ایمنی سیستم آسانسور

ایمنی آسانسور نکته ای است که با جان ساکنان در ارتباط است و در صورتی که آسانسور ایمنی لازم را نداشته باشد می تواند خسارات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. در زمان خرید آسانسور حتما باید مسائل ایمنی توسط یک کارشناس مورد بررسی قرار گیرد تا امکان استفاده از آن فراهم گردد. همچنین اگر شرکت سازنده آسانسور تمهیدات بیشتری برای افزایش ایمنی آسانسور به شما پیشنهاد می دهد می توانید آن ها را مورد بررسی قرار دهید و با افراد متخصص نیز در این مورد مشورت نمایید. در همین راستا شما می توانید گواهی نامه های استاندارد، ویژگی های فنی و همچنین برند آسانسور را مورد بررسی قرار دهید تا خریدی مطمئن داشته باشید. اگر شرایط به گونه ای است آسانسور شما مورد بازررسی استاندارد نمی تواند قرار بگیرد در این صورت شما می توانید از شرکت های بازرسی آسانسور بخواهید تا دستگاه شما را به دقت مورد بازرسی قرار دهند.

سرعت آسانسور

سرعت آسانسور جزو مسائل مهمی است که در خرید آسانسور باید مورد توجه قرار گیرد. سرعت آسانسور با توجه به یکسری متغیرهای دیگر تعیین می شود که از آن جمله می توان به طول مسیر حرکت آسانسور، شرایط کاربری ساختمان و همچنین ترافیک کاری آن تعیین می گردد. در زمان انجام محاسبات ترافیک،سرعت آسانسور نیز لحاظ می گردد. استفاده از سرعت های بالا در مسیرهای طولانی مناسب می باشد. به عنوان مثال ساختمانی که دارای 14 طبقه می باشد سرعت یک متر بر ثانیه برای آن سرعت کمی به نظر می رسد در صورتیکه همین میزان برای یک ساختمان چهار طبقه ایده آل می باشد.

از خرید آسانسورهای با طراحی خاص اجتناب کنید

آسانسورهایی که دارای طراحی خاص و پیچیده می باشند و مخصوصا آسانسورهای بدون موتورخانه که از قطعات جدید با طراحی پیچیده بهره می برند حالت انحصاری دارند. قطعات و تجهیزات به کار رفته در اینگونه آسانسورها گران تر از انواع معمولی و پرکاربرد می باشد. تولید قطعات اینگونه آسانسورها در انحصار شرکت سازنده می باشد و عدم تولید قطعات آن ها پس مدتی می تواند یک مشکل جدی برای شما به همراه داشته باشد. اینگونه قطعات پس از مدتی کمیاب می شوند و فرایند تولید آن ها متوقف می گردد. در اینصورت از لحاظ تامین قطعات و هزینه های تعمیر و نگهداری با مشکلات زیادی رو به رو خواهید شد.

طول عمر آسانسور را در نظر بگیرید

آسانسور یکی از قسمت های مهم و اساسی یک ساختمان می باشد و برای خرید و نصب آن هزینه بالایی پرداخت می شود. آسانسور وسیله ای نیست که به راحتی و پس از مدت کوتاهی بتوان آن را جایگزین نمود. به همین دلیل مقاومت و ماندگاری تجهیزات به کار رفته در آسانسور جزو مسائل مهم می باشد. با جستجو و تحقیق در مورد سازندگان و تولید کنندگان آسانسور و قطعات آن می توانید اطلاعات خوبی در مورد میزان مقاومت و ماندگاری این محصولات به دست آورید. شما می توانید با پرس و جو از مشتریان شرکت ها و دریافت مشاوره از آن ها نیز اطلاعات کافی کسب نمایید.

هزینه های نگهداری آسانسور در دراز مدت را برآورد کنید

ممکن است نوع خاصی از آسانسور با طراحی منحصر به فرد را با قیمت پایین خریداری نمایید اما از هزینه های تعمیر و نگهداری بالای آن بی اطلاع باشید. وقتی این نوع از آسانسورها را خریداری می نمایید به ندرت خواهید توانست از پیمانکاران دیگر برای سرویس و نگهداری آن کمک بگیرید. به همین دلیل برای نگهداری و سرویس اینگونه آسانسورها متحمل هزینه زیادی خواهید شد. حتما در هنگام خرید آسانسور نه تنها به قیمت تمام شده دقت نمایید بلکه هزینه های سرویس و نگهداری آسانسور را نیز در نظر بگیرید.

به نحوه خدمات دهی شرکت فروشنده آسانسور دقت کنید

تمامی فروشندگان آسانسور خدمات یکسانی ارائه نمی دهند و برخی از آن ها توانایی پشتیبانی و خدمات رسانی در 24 ساعت شبانه روز را ندارند و یا از لحاظ جغرافیایی در خدمات رسانی محدودیت هایی دارند. قبل از خرید آسانسور بهتر است با مشتریان قبلی آن شرکت تماس بگیرید و از نحوه خدمات رسانی و پشتیبانی آن ها سوال کنید. با پرسش از مشتریان می توانید میزان رضایت آن ها را شناسایی کنید که همین امر می تواند در تصمیم گیری شما برای خرید نقش موثر داشته باشد. فروش آسانسور با قیمت پایین در بین فروشندگان مرسوم می باشد. اما برای جبران فروش اولیه ارزان قراردادی با هزینه بالا برای تعمیر و نگهداری آن منعقد می نمایند.

میزان اعتبار و خوش نامی فروشنده آسانسور

برای آنکه بتوانید از حسن شهرت و خوش نامی فروشنده اطمینان حاصل کنید، می توانید به مشتریان قبلی آن ها مراجعه کنید و با پرس و جو از آن ها اطمینان کافی را به دست بیاورید. در زمان انجام پروژه آسانسور ممکن است تغییراتی در نقشه ساختمان پیش بیاید و یا برخی عوامل پیش بینی نشده بروز کند که احتمالا هزینه هاای اضافی برای شما در بر داشته باشد که قبلا در مورد آن با فروشنده صحبت نکرده اید که در این گونه موارد تقصیری متوجه فروشنده آسانسور نیست. البته کم نیستند فروشندگانی که در زمان تعیین شده و بدون دریافت هزینه اضافی پروژه را تحویل می دهند. در فرایند انجام کار به دلیل پیچیدگی های و فراوانی جزئیات تاییدیه ها ممکن است تاخیر در زمان تحویل پروژه پیش بیاید که امری معمول و متداول در این صنعت می باشد.

نظرات


هیچ نظری ثبت نشده است.

فقط کاربران ثبت نام کرده می توانند نظر ثبت کنند. لینک ورود \ عضویت در سایت.