نرخ سرویس و نگهداری آسانسور در سال 1403

تعمیرات آسانسور مانند سایر تجهیزات الکترونیکی نیاز به داشتن دانش و تخصص کافی در این زمینه می باشد. آسانسورها دارای قطعات مختلفی می باشند که بروز مشکل در هر کدام از این قطعات می تواند در عملکرد کلی آسانسور مشکل ایجاد نماید. در صورت بروز هر گونه مشکل در عملکرد آسانسور باید هر چه سریع تر نسبت به عیب یابی و رفع مشکل اقدام شود زیرا می تواند سبب خرابی سایر قطعات شده و هزینه های سرویس آسانسور را افزایش دهد. تعمیرکاران و تکنسین های آسانسور باید با قطعات مختلف آسانسور و نحوه عملکرد آن ها آشنایی کامل داشته باشند تا از بروز حوادث جلوگیری نمایند. در این مطلب به بررسی هزینه های سرویس و نگهداری آسانسور خواهیم پرداخت.

نحوه محاسبه هزینه سرویس و نگهداری آسانسور

هر ساله نرخ نامه ای توسط سندیکای آسانسور منتشر می شود که طبق آن باید هزینه های سرویس و نگهداری محاسبه شود و هیچ شرکتی حق دریافت هزینه اضافی برای خدمات درج شده در این نرخ نامه را ندارد. بر طبق این نرخ نامه هزینه سرویس و تعمیرات برای آسانسورهای تا 5 توقف و کمتر از آن برای 5 توقف محاسبه و لحاظ خواهد شد. نرخ تعمیر و نگهداری برای آسانسورهایی که از لحاظ مسافتی در فاصله دوری از محل اصلی شرکت آسانسوری قرار دارند نیز بیشتر از نرخ اعلامی توسط سندیکای آسانسوری می باشد. این هزینه های توافقی می باشد و بین کارفرما و شرکت سرویس و نگهداری انجام می پذیرد.

عوامل موثر بر نرخ تعمیرات آسانسور

کاربری و نوع ساختمان

کاربری و نوع ساختمان ها در تعیین هزینه سرویس و نگهداری تاثیر دارند و مطابق جدول ارائه شده در نرخ نامه هزینه آن ها محاسبه می گردد. همچنین تعداد طبقات این ساختمان ها نیز می تواند باعث افزایش هزینه سرویس و نگهداری شود. معمولا کارفرمایان ترجیح می دهند تا قرارداد طولانی مدت با سرویسکاران برقرار نمایند. این قراردادها اکثرا یکساله می باشد که در طی این مدت یکبار در ماه سرویسکار شرکت باید آسانسور را مورد بازرسی قرار دهد و از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل نماید. در هنگام عقد قرارداد دقت نمایید که شرکت مورد نظر عضو سندیکای آسانسوری باشد و علاوه بر آن دارای پروانه طراحی و مونتاژ از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز باشد.

تعداد توقف

همانطور که قبلا هم ذکر کردیم، در محاسبه هزینه سرویس و نگهداری حداقل 5 توقف منظور می گردد و تفاوتی ندارد  که آسانسور شما تعداد توقف آسانسور شما کمتر از 5 باشد. تعداد توقف می تواند باعث افزایش هزینه سرویس آسانسور شود و یکی از عوامل بسیار مهم در تعیین هزینه های سرویس و نگهداری می باشد.

میزان کارکرد و عمر آسانسور

میزان ترافیک آسانسور در ساختمان، کیفیت قطعات، ظرفیت، منطقه ساختمان، عمر آسانسور و سایر عوامل دیگر همگی در تعیین هزینه سرویس و نگهداری آسانسور تاثیرگذار هستند و شرکت آسانسوری طرف قرارداد شما همه این فاکتورها را در هنگام برآورد هزینه لحاظ می نماید. امروزه دیگر نگرانی در مورد منطقه ساختمان بی مورد است زیرا شرکت های آسانسوری در مناطق مختلف شهر به ارائه خدمات می پردازند که همین امر می تواند منجر به کاهش هزینه تمام شده این خدمات گردد.

 کدام عوامل موجب خرابی آسانسورها می شود؟

آسانسور یک وسیله کاربردی است که امروزه در همه ساختمان های چند طبقه وجود دارد. استفاده صحیح و رعایت قوانین و استانداردهای استفاده از آسانسور می تواند از بروز خرابی این دستگاه ها جلوگیری نماید. به طور کلی عواملی که می توانند موجب بروز خرابی در آسانسورها شوند عبارتند از:

·        حمل بارهای سنگین مخصوصا در هنگام اسباب کشی

·        وارد نمودن ضربه و فشار به درهای کابین آسانسور

·        وارد نمودن فشار بیش از حد و ضربه زدن به پنل

·        نادیده گرفتن لرزش های کابین

·        سهل انگاری در استفاده از آسانسور

·        عدم توجه به خدمات سرویس و نگهداری آسانسور

در صورتی که آسانسورها به صورت مرتب توسط تکنسین ها مورد بازبینی قرار گیرند احتمال بروز خطا در عملکرد آسانسور تا حد زیادی کاهش می یابد. بنابراین بهتر است از خدمات سرویس و نگهداری شرکت های آسانسوری استفاده نمایید تا از بروز حوادث و تحمیل هزینه های اضافی جلوگیری نمایید.

نرخ سرویس و نگهداری آسانسور در سال 1403

همانطور که قبلا اشاره کردیم هر ساله یک نرخ نامه توسط سندیکای آسانسور منتشر می شود که مبنای محاسبات هزینه سرویس و نگهداری آسانسور می باشد و فقط تا پایان همان سال اعتبار دارد. در ادامه موارد درج شده در این نرخ نامه را می آوریم.

نرخ نامه مُصوّب سندیکا برای قرارداد سرویس و نگهداری یکساله آسانسور سال ۱۴۰3

ساختمانهای گروه یک : ساختمانهای مسکونی 

ساختمانهای گروه دو : ساختمانهای اداری تا  ۱۰ واحد

ساختمانهای گروه سه : ساختمانهای اداری از ۱۰ واحد به بالا– مجتمع های تجاری– بانکها– ساختمان پزشکان-خوابگاه ها– مسافرخانه ها– انبارها – مدارس و دانشگاه‌ ها استادیوم و مراکز ورزشی و مراکز تفریحی – تالار پذیرایی – رستورانها – آسانسورهای مسافربر در پارکینگهای عمومی

ساختمانهای گروه چهار: بیمارستانها– درمانگاه ها– کلینیکها – مراکز درمانی– آزمایشگاه– رادیولوژی – هتلها – آشپزخانه صنعتی

ساختمانهای گروه پنج : وزارت خانه ها –  سازمانهای دولتی و عمومی بزرگ – دادسراها و دادگاه ها – پادگانها و مراکز نظامی– کلانتریها– شهرداریها – فرودگاه ها- مترو- مساجد

 

هزینه نگهداری هر دستگاه پله برقی تا ارتفاع بالابری ۵ متر معادل ۱۵,۰۰۰,۰۰۰ ریال به صورت خالص محاسبه گردد.

 

در ساختمانهایی که بیش از دو دستگاه پله برقی دارند ، به صورت ذیل عمل گردد:

 

چهار دستگاه به ازای هر دستگاه ۱۳,۰۰۰,۰۰۰ ریال و بیش از چهار دستگاه به ازای هر دستگاه ۱۲,۰۰۰,۰۰۰ ریال

 

سایـر شرایط :

 

 • قراردادهای سرویس و نگهداری یکساله میباشد و دفعات سرویس آسانسور ، به ازای هر ماه ، یک نوبت  خواهد بود  .
 • کارفرمایان و مدیران ساختمان ها میبایستی فقط با شرکتهایی که عضو سندیکا بوده و پروانه طرّاحی و مونتاژ  از وزارت صنعت، معدن و تجارت دارند، انعقاد قرارداد نموده و وضعیت شرکت آسانسور را  از سندیکا  استعلام، و یا در سایت سندیکا به آدرس iseei.net بررسی نمایند . همچنین ضمن مراجعه به دفتر شرکت آسانسور ، وضعیت شرکت طرف قرارداد را از نظر امکانات ، توانایی ، ثُبات ،  مورد بررسی و بازبینی و کنترل قرار دهند . ( کارفرمایان و مدیران ساختمانها توجه داشته باشند ، از انعقاد قرارداد سرویس آسانسور، با اشخاص حقیقی،  اشخاص فاقد صلاحیت یا شرکتهای فاقد پروانه و یا شرکتهای فاقد دفتر کار ، جداً خودداری نمایند . )
 • ملاک محاسبه مبلغ قرارداد سرویس بر اساس حداقل ۵ توقف می‌باشد.( آسانسورهای۲و۳و۴ توقف براساس ۵ توقف محاسبه میشوند.)
 • نحوه دریافت حق سرویس : برای سال اول طی یک قسط برای ۱۲ ماه در ابتدای شروع قرارداد میباشد . برای سال دوم و سالهای بعد ، طی دو قسط مساوی در ابتدای هر دوره ۶ ماهه میباشد .کارفرما و یا مدیریت ساختمان موظف است روغن مصرفی آسانسور را تأمین و در اختیار سرویسکار قرار دهد.
 • سرویس هایی که مستلزم هماهنگی قبلی تلفنی میباشد ، مبلغ ۱۰ درصد به قیمت های مندرج در جدول فوق افزوده میشود .
 • پذیرش تعمیرات آسانسور بصورت « از خرابی تا خرابی» یا بصورت «رفع خرابی موردی» ممنوع است و میبایستی قرارداد یکساله منعقد شود.
 • ساعت کار تکنسین های سرویس و تعمیر آسانسور در ساعات اداری (شیفت عادی) از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۱۶ بعدازظهر و روزهای پنج شنبه تا ساعت ۱۲ میباشد.
 • اعزام تعمیرکار برای رفع خرابی آسانسور از ساعت ۱۶ تا ۲۰ یا روزهای جمعه و روزهای تعطیل یا اعزام تعمیرکار برای رفع خرابی آسانسور بصورت شبانه روزی
 • ( ۲۴ ساعته ) ، شامل این نرخ نامه نمیشود و مشمول افزایش قیمت با توافق طرفین میباشد .
 • جدول فوق برای آسانسورهای با سرعت یک متر بر ثانیه میباشد . برای آسانسورهای با سرعت ۶۰/۱ متر بر ثانیه،  مبلغ ۱۰ درصد به قیمتهای مندرج در جدول فوق افزوده میشود . برای سرعتهای دو متر و بیشتر از دو متر بر ثانیه ، مشمول افزایش قیمت با توافق طرفین میباشد .
 • آسانسورهای دارای دو ورودی و خروجی مانند : دو درب مقابل ( تونلی ) یا دو درب مجاور ( L لیفت ) ، و آسانسورهای دارای طبقات بدون توقف (دارای ارتفاع طبقات بیشتر از ۵ متر ) شامل این نرخ نامه نمیشود و مشمول افزایش قیمت با توافق طرفین میباشد .
 • کلیه آسانسورها میبایستی دارای بیمه نامه مسئولیت مدنی دارندگان آسانسور در قبال استفاده کنندگان باشند و پرداخت مبلغ حق بیمه یکساله بعهده مدیریت ساختمان ( کارفرما ) میباشد .
 • قیمت سرویس و نگهداری آسانسورهای منصوبه در اطراف و حومه شهر مبداء و همچنین شهرستانهای دور از شهر مبداء شامل این نرخ نامه نمیشود و مشمول افزایش قیمت با توافق طرفین میباشد.(منظور از شهر مبداء ، محل دفتر مرکزی شرکت آسانسور یا شعبه شرکت  میباشد.)
 • هزینه حقوق و دستمزد تکنسین مقیم برای نگهداری و تعمیر آسانسور (ها) ، شامل این نرخ نامه نمیشود . (با توجه به هزینه های دستمزد تکنسین مقیم، مبلغ ۳۳۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال به ازای هر شیفت کاری تکنسین پیشنهاد میگردد.)
 • بهای قطعات تعویضی یا تعمیری و اُجرت آنها ، جزء مبلغ قرارداد سرویس و نگهداری نمیباشد و کارفرما میبایستی جداگانه پرداخت نماید. در سال اوّل راه اندازی آسانسور (به جهت گارانتی بودن آسانسورها ) ، این موارد رایگان میباشد. بدیهی است هزینه سرویس آسانسور در سال اول رایگان نمیباشد.
 • هزینه سرویس و نگهداری آسانسورهای خاص مانند : آسانسورهای هیدرولیک ، آسانسورهای سرعت بالا ، آسانسورهای خودروبر ، آسانسورهای مسافربر با ظرفیت ۱۱ نفر و بیشتر ، آسانسورهای کارخانه ها و مراکز صنعتی ، آسانسورهای ویژه و موارد ذکر نشده در این نرخ نامه ،  مشمول افزایش قیمت با توافق طرفین میباشد.
 • در طول مدت قرارداد سرویس و نگهداری آسانسور ، دخالت اشخاص ثالث ( اعم از : حقیقی یا حقوقی ، آسانسوری یا متفرقه ) ممنوع میباشد .
 • قیمتهای فوق برای یک دستگاه آسانسور در ساختمان میباشد و در صورت وجود بیش از یک دستگاه ۱۰% از قیمتهای فوق الذکر کسر میگردد .

اعتبار این نرخ نامه تا پایان سال  1404 می باشد.

نظرات


هیچ نظری ثبت نشده است.

فقط کاربران ثبت نام کرده می توانند نظر ثبت کنند. لینک ورود \ عضویت در سایت.