سرعت مناسب آسانسور

امروزه یکی از اصلی ترین تجهیزات مورد نیاز در ساختمان ها آسانسور می باشد که موجب افزایش رفاه و صرفه جویی در زمان رفت و آمد می شود. یکی از عواملی که در که در هنگام نصب آسانسور باید مورد توجه قرار گیرد سرعت مناسب آسانسور می باشد. استفاده از سرعت مناسب در آسانسور افزایش ایمنی و رفاه حال کاربران آسانسور خواهد شد. همچنین در ساختمان های بلند مرتبه که از تعداد طبقات زیادی برخوردارند سرعت مناسب آسانسور می تواند باعث صرفه جویی قابل توجهی در زمان شود و افراد در کمترین زمان به طبقات مورد نظر برسند. برای تعیین سرعت آسانسور عوامل مختلفی دخالت دارند که در ادامه به صورت کامل این عوامل را بررسی خواهیم کرد.

عوامل موثر در تعیین سرعت مناسب آسانسور

جهت تعیین سرعت مناسب آسانسور عوامل مختلفی باید در نظر گرفته شوند. اولین و مهمترین عامل ارتفاع ساختمان می باشد. هر چه ارتفاع ساختمان بلندتر باشد سرعت آسانسور باید بیشتر باشد تا زمان رفت و آمد و انتظار به حداقل کاهش یابد. دومین عامل مهم در تعیین سرعت مناسب آسانسور تعداد طبقات ساختمان می باشد. هر چقدر طبقات یک ساختمان بیشتر باشد در واقع تعداد توقف های آسانسور نیز بیشتر خواهد شد، در نتیجه سرعت آسانسور در این مورد باید متناسب با تعداد طبقات ساختمان در نظر گرفته شود.

عامل سوم میزان ترافیک ساختمان و تعداد افرادی است که روزانه از آسانسور استفاده می نمایند. هر چه میزان افراد استفاده کننده از آسانسور بیشتر باشد باید متناسب با آن از سرعت مناسب برای آسانسور استفاده نمود تا مدت زمان انتظار کاهش یابد. عامل چهارم نوع کاربری ساختمان می باشد. سرعت مناسب آسانسور در یک ساختمان اداری با یک ساختمان مسکونی تفاوت دارد. معمولا سرعت آسانسور در ساختمان اداری کمی بیشتر از ساختمان های مسکونی در نظر گرفته می شود.

مزایای استفاده از سرعت مناسب آسانسور

مهمترین مزیت استفاده از سرعت استاندارد آسانسور صرفه جویی در زمان می باشد. زمانی که آسانسور با سرعت مناسبی حرکت کند می تواند افراد بیشتری را در کمترین زمان جا به جا نماید. این مساله باعث می شود تا تعداد دفعات استفاده از آسانسور کاهش یابد و در نتیجه آن هزینه های سرویس و نگهداری آسانسور کمتر خواهد شد. همچنین استفاده از سرعت استاندارد در آسانسور سبب افزایش راندمان و کارایی این دستگاه ها می شود و میزان رضایت کاربران بیشتر می شود. همچنین در صورت بروز حوادث ناخواسته در ساختمان سرعت مناسب آسانسور باعث می شود تا افراد به سرت از ساختمان تخلیه شوند.

سرعت مجاز آسانسورها

طبق دستورالعمل های سازمان استاندارد ملی ایران، سرعت مجاز برای آسانسورهای مسافربر بر اساس تعداد طبقات ساختمان تعیین می شود. بر اساس این دستورالعمل ها سرعت مجاز برای آسانسور در ساختمان های تا 8 طبقه 0.63 متر بر ثانیه، ساختمان های دارای  9 تا 12 طبقه 1 متر بر ثانیه، ساختمان های دارای 13 تا 20 طبقه 1.6 متر بر ثانیه، ساختمان های 21 تا 25 طبقه 2 متر بر ثانیه و در ساختمان های دارای 26 تا 30 طبقه 2.5 متر بر ثانیه می باشد. برای ساختمان های دارای شرایط خاص سرعت آسانسور بر اساس زمان انتظار مشخص می گردد. این شرایط خاص می تواند شامل ساختمان های بالای 30 طبقه، ساختمان های اداری – تجاری و ساختمان های با کاربری ویژه باشد. در هر صورت برای تعیین سرعت آسانسور باید دستورالعمل های سازمان ملی ایران و استاندارد جهانی ایزو 4190 در نظر گرفته شوند.

عوامل موثر در زمان انتظار کاربران آسانسور

جهت تعیین زمان انتظار مسافران آسانسور عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

·        استاندارد جهانی ایزو 4190

·        استاندارد ملی ایران

·        مساحت زیر بنای ساختمان

·        تعداد ساکنین ساختمان

·        ظرفیت آسانسور

·        ترافیک استفاده از آسانسور

محاسبه سرعت آسانسور

جهت محاسبه سرعت آسانسور دو عامل اصلی یعنی ارتفاع ساختمان و زمان طی شده برای پیمودن کل مسیر مورد نیاز است. ساده ترین فرمول برای محاسبه سرعت آسانسور از تقسیم ارتفاع ساختمان بر مدت زمان طی شده می باشد یعنی:

سرعت  = زمان (ثانیه) / ارتفاع (متر)

واحد سرعت در این فرمول متر بر ثانیه خواهند بود. به عنوان مثال اگر ساختمانی دارای 28 طبقه باشد و زمان لازم برای طی کردن این مسافت برابر با 14 ثانیه باشد، طبق فرمول سرعت آسانسور برابر 2 متر بر ثانیه به دست می آید. عوامل دیگری نیز در تعیین سرعت آسانسور تاثیر دارند مانند شیب آسانسور، وزن و ظرفیت حمل بار و یکسری تنظیمات خاص آسانسور که همگی باید برای تعیین دقیق میزان سرعت مناسب آسانسور در نظر گرفته شوند. برای این منظور باید از متخصصان باتجربه در این زمینه کمک گرفت تا آسانسور کارایی لازم را داشته باشد.

سخن آخر

آسانسورها با توجه به عوامل مختلف از سرعت های متفاوتی برخوردارند. از مهمترین عوامل تعیین کننده در سرعت آسانسور ارتفاع ساختمان می باشد. هر چه ارتفاع ساختمان بیشتر باشد به نسبت آن سرعت آسانسور نیز افزایش می یابد و برای این کار استانداردهایی تعریف شده که باید در هنگام تعیین سرعت مناسب برای آسانسور در نظر گرفته شوند. اگر قصد خرید آسانسور دارید به راحتی می توانید با استعلام قیمت آسانسور از سایت لیفتر به راحتی از شرکت های بزرگ و معتبر استعلام قیمت نمایید و آسانسور مناسب برای ساختمان خود را خریداری نمایید.

نظرات


هیچ نظری ثبت نشده است.

فقط کاربران ثبت نام کرده می توانند نظر ثبت کنند. لینک ورود \ عضویت در سایت.