همه چیز درباره چاله آسانسور

آسانسورها تجهیزات بسیار مهمی در ساختمان هستند که افراد را به طبقات مختلف منتقل می کنند و به این ترتیب یکی از اولین تجهیزاتی است که باید در ساختمان های چند طبقه نصب گردد. اکنون برای قرار دادن این آسانسور نیازمند تعبیه چاله آسانسور مناسب در ساختمان می باشیم. چاله آسانسور به سازه ای گفته می شود که آسانسورها را برای اطمینان از ایمن و راحت بودن آنها در بر می گیرد.

چاله آسانسور چیست؟

چاله آسانسور یک فضای محصور بلند در یک ساختمان است که آسانسور در داخل آن جا به جا می شود. چاله آسانسور را مانند فضای اختصاصی آسانسور در ساختمان مجسم کنید. این چاهک برای قرار دادن قطعات متحرک آسانسور و سایر تجهیزات برای ایمنی کاربران طراحی شده است. اکنون، با نگاهی به داخل چاله آسانسور، متوجه خواهید شد که از مواد نسوز ساخته شده است و به گونه‌ای طراحی شده است که در صورت بروز حادثه مستحکم بماند. اساساً ایمنی آسانسور به میزان استحکام سازه چاله آسانسور بستگی دارد.

درست مانند مسیرهای مسابقه‌ای که برای ماشین‌های پرسرعت ساخته شده است تا در مسیر مشخصی حرکت نمایند، چاله آسانسور به عنوان یک هادی برای کابین آسانسور عمل می‌کند. کابین آسانسور با توجه به نوع آسانسور با حرکت در داخل چاله آسانسور اقدام به جا به جایی افراد در بین طبقات ساختمان می نماید. در ادامه به بررسی اجزای مختلف موجود در چاله آسانسور خواهیم پرداخت.

اجزای چاله آسانسور

هر چاله آسانسور از اجزا و تجهیزات مختلفی تشکیل یافته که در ادامه تعدادی از آن ها را بررسی می کنیم.

راهروی آسانسور: راهروی آسانسور جزء اصلی چاله آسانسور می باشد و مسیری که کابین آسانسور و کاربران از طریق آن حرکت می کنند را در خود جای داده است. این بخش به کاربران کمک می کند تا به این طرف و آن طرف ساختمان حرکت کنند.

کابین آسانسور: کابین آسانسور محفظه ای است که کاربران و بارها را در داخل ساختمان جابه جا می کند. کابین دارای درهایی است که به عنوان مسیری برای ورود و خروج افراد از کابین عمل می کند.

وزنه تعادل: وزنه تعادل به بالانس کردن آسانسور کمک می کند تا آن را پایدار کند و برای عملکرد مناسب آسانسور بسیار موثر است. وزنه تعادل به وسیله سیم بکسل به کابین آسانسور متصل شده که این سیم بکسل از بین موتور عبور نموده است.

اتاق موتور خانه: موتور آسانسور که کابین آسانسور را به حرکت درمی آورد در اتاقکی در بالای چاه آسانسور نگهداری می‌شود. این دستگاه دارای موتور منحصر به فرد، چرخ دنده ها و ویژگی های منحصر به فردی است که به حرکت آسانسور بین طبقات کمک می کند.

تهویه آسانسور: تهویه هوای چاله آسانسور از اهمیت بالایی برخوردار است و باعث راحتی افراد استفاده کننده از آسانسور می گردد. سیستم تهویه مناسب باعث رضایت کاربران می شود و استفاده راحت از آسانسور را تضمین می کند.

چاهک آسانسور: چاهک آسانسور فضای زیر طبقه همکف است که در پی ساختمان جهت ایجاد فضای مناسب برای فعالیت تکنسین و نصب برخی تجهیزات و قطعات آسانسور مثل ضربه گیر، بافر و غیره، ساخته می‌شود. جنس و پوشش دیواره چاهک نیز مشابه با دیواره چاه انتخاب می‌گردد.

مواد نسوز: چاه آسانسور از مواد نسوز ساخته شده است. هدف از این کار جلوگیری از حرکت آسان آتش در اطراف ساختمان در صورت وقوع حادثه آتش سوزی است.

ریل های راهنما: ریل های راهنما مسیرهای منحصر به فردی هستند که روی دیواره های چاه آسانسور قرار دارند. ریل ها به کابین آسانسور کمک می کنند در حین حرکت ثابت بماند.

فاصله بالای سر: فضای اورهد یا فضای بالاسر به فاصله‌ی کف بالاترین طبقه آسانسور تا سقف چاله گفته می‌شود. فضای اورهد عموما مختص آسانسورهای کششی است که متعلقات سیستم محرکه‌ی آن از بالای سر کابین آسانسور می‌گذرد.

روشنایی چاه آسانسور: تمامی آسانسورها باید از سیستم روشنایی مناسب برخوردار باشند تا روشنایی کافی برای دید کاربران و تکنسین ها فراهم شود.

ابعاد مناسب چاله آسانسور

ابعاد مناسب چاله آسانسور باید به گونه ای باشد که تمامی اجزای آسانسور درون آن جا شده و عملکرد صحیح و ایمنی آسانسور تضمین شود. بنابراین، طراحی چاله آسانسور باید با رعایت استانداردهای معین صورت گیرد.

ابعاد عرض و طول چاله آسانسور باید با توجه به نوع و ابعاد آسانسور مشخص شود. در حالت کلی، عرض چاله باید حداقل ۱۰ سانتیمتر بیشتر از عرض دستگاه آسانسور باشد. همچنین، طول چاله باید حداقل برابر با ارتفاع آسانسور و حداکثر ۱۵ سانتیمتر بیشتر از طول آن باشد.

ارتفاع چاله آسانسور نیز باید با توجه به تعداد طبقات ساختمان و ارتفاع هر طبقه مشخص شود. در حالت کلی، ارتفاع چاله باید حداقل برابر با ارتفاع ساختمان و حداکثر ۱۵ سانتیمتر بیشتر از آن باشد. عمق چاله آسانسور نیز باید با توجه به عمق پایه های آسانسور مشخص شود. در حالت کلی، عمق چاله باید حداقل برابر با عمق پایه های آسانسور و حداکثر ۱۰ سانتیمتر بیشتر از آن باشد.

همچنین، در طراحی چاله آسانسور باید به مواردی مانند نوع دیواره ها، سقف، کف و درب های چاله توجه شود. دیواره های چاله باید از جنس مقاوم و ضد آب باشند و سقف و کف چاله نیز باید از جنس مقاوم و ضد آب باشند. درب های چاله نیز باید با رعایت استانداردهای ایمنی و قابلیت دسترسی طراحی شوند.

در نهایت، باید توجه داشت که طراحی چاله آسانسور نه تنها باید با استانداردهای ایمنی مطابقت داشته باشد، بلکه باید همچنین با رعایت اصول فنی و تجربیات معماران و مهندسین صورت گیرد. با رعایت این موارد، چاله آسانسور به عنوان یک اجزای اصلی هر آسانسور، به خوبی عملکرد خود را انجام خواهد داد و سلامت و ایمنی کاربران را تضمین خواهد کرد.

نظرات


  • سه شنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۲ ۱۹:۴۹ گفت :

    خیلی عالی

فقط کاربران ثبت نام کرده می توانند نظر ثبت کنند. لینک ورود \ عضویت در سایت.