موتور آسانسور چیست؟

با پیشرفت های صورت گرفته در صنعت آسانسور شاهد تغییرات چشمگیری در تجهیزات و قطعات به کار رفته در آسانسورها می باشیم. موتور اسانسور یکی از قطعات اصلی و حیاتی هر سیستم آسانسوری می باشد. در گذشته برای تامین انرژی لازم برای به حرکت درآوردن آسانسورهای اولیه از نیروی انسان و یا حیوانات استفاده میشد. اما با اختراع موتورهای الکتریکی تغییرات زیادی در آسانسرها به وجود آمد و با استفاده از انرژی الکتریکی جا به جایی آسانسور راحت تر صورت گرفت. امروزه انواع مختلفی از موتور آسانسور در دسترس می باشد که با توجه به کیفیت آن ها از قیمت های متفاوتی نیز برخوردار می باشند. در ادامه به معرفی انواع موتورهای آسانسور خواهیم پرداخت.

انواع موتور آسانسور

موتور آسانسور را می توان به طور کلی به دو دسته گیربکس دار و بدون گیربکس (گیرلس) تقسیم بندی می شوند. البته نوع دیگری از موتورهای آسانسور با نام موتور مغناطیسی نیز برای آسانسورها مورد استفاده قرار می گیرد که در کشور ما چندان رایج نمی باشد.

موتور آسانسور گیربکس دار

این نوع موتور آسانسور در دو نوع دو سرعته و تک سرعته طراحی و ساخته می شود. در موتورهای گیربکس دار نیروی محرکه به وسیله یک چرخ دنده و از الکتروموتور به قرقره کششی وارد می شود. در این نوع موتورها انرژی الکتریکی در موتور باعث چرخش روتور در سیم پیچ موتور می شود. روتور و گیربکس به وسیله میله ای به یکدیگر متصل می باشند و با چرخیدن روتور انرژی از طریق این میله به گیربکس منتقل می شود و باعث چرخیدن دنده های گیربکس می شود. در نهایت با توجه به اصطکاک بین سیم بکسل ها و فلکه سبب حرکت کابین آسانسور می شود و به وسیله کنترل تابلو فرمان در طبقه مورد نظر آسانسور متوقف می شود. در کشورهای پیشرفته معمولا از آسانسورهای بدون گیربکس بیشتر استفاده می شود اما به دلیل قیمت بالای این نوع موتورها کماکان از آسانسورهای گیربکس دار استفاده می گردد.

موتور گیربکس دار تک سرعته

حرکت موتور آسانسور تک سرعته با یک سرعت ثابت انجام می شود. در این مدل از موتورهای آسانسوری با استفاده نیرویی که توسط موتور تولید می شود، کابین آسانسور به میزان تعیین شده جا به جا می شود و هنگام رسیدن به طبقه مورد نظر ترمزهای الکتریکی فعال شده و آسانسور متوقف می شود. برای اینگونه موتورهای آسانسور، سرویس و نگهداری به موقع از اهمیت بالایی برخوردار است و باید به صورت دوره ای توسط متخصصان مورد بررسی قرار گیرند. در آسانسورهای گیربکس دار تک سرعته استفاده از اینورتر یا درایو آسانسوری مرسوم می باشد.

موتور گیربکس دار دو سرعته

این نوع موتور گیربکس دار از دو سیم پیچ متفاوت بهره می گیرد. یکی از این سیم پیچ ها برای حرکت با سرعت کند مورد استفاده قرار می گیرد و دیگری برای حرکت با سرعت بالا کاربرد دارد. هنگامی که این موتورها شروع به حرکت می نمایند پس از استارت اولیه، سرعت آسانسور به حداکثر میزان تعیین شده می رسد و زمانی که آسانسور می خواهد متوقف شود سرعت آن کاهش می یابد و از سیم پیچ مختص سرعت کند استفاده می گردد. زمانی که آسانسور متوقف می گردد سیم پیچ دور تند از مدار خارج شده و با دور کند جایگزین می شود.

موتور آسانسور بدون گیربکس یا گیرلس

موتور آسانسور گیرلس، نوعی از موتورهای آسانسور است که برای حرکت دادن کابین آسانسور به بالا و پایین، از یک سیستم بدون چرخ دنده استفاده می‌ کند. در این نوع موتور، قطعات کمتری نسبت به سایر انواع موتورهای آسانسور استفاده می‌ گردد و این باعث می‌شود که این نوع موتور، سبک ‌تر و کم حجم ‌تر باشد. مزایای استفاده از موتور آسانسور گیرلس شامل صدای کم، مصرف انرژی کم، کارایی بالا، عدم نیاز به روغن گریس و همچنین قابلیت کنترل سرعت و گشتاور است. همچنین، این نوع موتور دارای عمر طولانی‌تری نسبت به سایر نوع موتورهای آسانسور است.

با توجه به مزایای ذکر شده، موتور آسانسور گیرلس به عنوان یکی از پرکاربردترین انواع موتورهای آسانسور در ساختمان‌ ها شناخته می‌ شود. این نوع موتور، به دلیل کارایی بالا و مصرف انرژی کم، برای ساختمان ‌های بزرگ و با تردد بالا مناسب است.

در موتورهای گیرلس محور متصل به روتور به صورت مستقیم به فلکه متصل می شود و در اثر چرخش روتور، فلکه نیز به گردش درمی آید که به تبع آن سیم بکسل ها کابین را حرکت می دهند. موتورهای گیرلس خود به دو دسته با موتورخانه و بدون موتورخانه تقسیم بندی می شوند. این نوع موتورها برای استفاده در آسانسورهای پرسرعت بسیار مناسب هستند و در شرایط ترافیکی بالا کارایی مناسبی از خود ارائه می دهند.

جمع بندی

همانطور که در مطلب بالا توضیح دادیم آسانسورها از موتورهای مختلفی می توانند برای به حرکت درآوردن کابین استفاده نمایند. موتور آسانسور جزو تجهیزات بسیار مهم هر آسانسوری به شمار می رود که باید متناسب با نوع آسانسور و ظرفیت آن انتخاب شود. اگر قصد خرید آسانسور دارید می توانید به راحتی از قسمت استعلام قیمت آسانسور در سامانه لیفتر بهره ببرید تا قیمت های ارائه شده توسط شرکت های معتبر را دریافت نمایید.

نظرات


هیچ نظری ثبت نشده است.

فقط کاربران ثبت نام کرده می توانند نظر ثبت کنند. لینک ورود \ عضویت در سایت.