استعلام هزینه سرویس و نگهداری آسانسور

از شرکت های کدام استان استعلام قیمت می خواهید؟

موقعیت محل یا آدرس پروژه شما

نوع کاربری ملک آسانسور را انتخاب نمایید

نوع کاربری آسانسور خود را انتخاب نمایید

تعداد ایستگاه و ظرفیت آسانسور خود را وارد نمایید

نوع درب طبقات آسانسور خود را انتخاب نمایید
تعداد درب کابین آسانسور خود را انتخاب نمایید

سال نصب و راه اندازی آسانسور خود را وارد نمایید

سایر درخواست ها یا توضیحات مورد نیاز را شرح دهید

ثبت استعلام

سرویس نگهداری آسانسور و اهمیت آن

آسانسور نیز مانند سایر تجهیزاتی که دارای قطعات مکانیکی می باشند، به مرور و در اثر استفاده مداوم دچار استهلاک شده و نیاز به تعمیر پیدا می کند. سرویس و نگهداری آسانسور باید به صورت دوره ای و منظم انجام شود تا از بروز حوادث و تحمیل هزینه های سنگین تعمیرات پیشگیری شود. اگر یکی از قطعات آسانسور دچار مشکل شود و به موقع تعمیر یا جایگزین نشود می تواند موجب خرابی سایر تجهیزات آسانسور نیز شود. آسانسور جزو تجهیزات مهم و کاربردی در ساختمان ها به شمار می رود و در صورت بروز مشکل برای این دستگاه زندگی ساکنان ساختمان با اختلال مواجه می شود. در سالیان گذشته حوادث ناگوار بسیاری به علت عدم سرویس و نگهداری مناسب آسانسورها اتفاق افتاده است. بروز این حوادث موجب شده تا مسئولین مربوطه بیش از پیش به اهمیت سرویس و نگهداری آسانسور پی ببرند و از نقش آن در کاهش بروز حوادث غافل نشوند.

اهمیت سرویس و نگهداری آسانسور

کیفیت خدمات سرویس و نگهداری آسانسور به قدری مهم است که به اندازه مرحله نصب و راه اندازی آسانسور اهمیت و ضرورت دارد. سیستم آسانسور به گونه ای است که در صورت بروز یک نقص فنی کوچک در این دستگاه ها و عدم تعمیر به موقع آن، می تواند منجر به خراب شدن سایر قطعات و نقص در عملکرد کلی آسانسور شود. حالتی را در نظر بگیرید که از خدمات سرویس و نگهدار آسانسور استفاده نمی کنید. در صورت ایراد پیدا کردن یکی از قطعات ممکن همچنان عملکرد آسانسور بدون ایراد باشد. با گذشت زمان خرابی این قطعه می تواند منجر به خرابی سایر قطعات شود و در نهایت آسانسور از کار بیافتد. در این حالت مجبور به پرداخت هزینه های سنگین تعمیرات و تعویض قطعات خواهید بود.

ایمنی آسانسورها جزو مسائلی است که باید جدی گرفته شود. در صورت عدم سرویس و نگهداری آسانسور به صورت دوره و منظم علاوه بر خسارت های مالی می تواند منجر به حوادث ناگوار و جبران ناپذیر شود. فرسودگی سیم بکسل یکی از همین موارد است که در صورت عدم بازرسی و سرویس منظم می تواند منجر به پارگی سیم بکسل شده و مصدومیت ها و آسیب های جانی به دنبال داشته باشد.

اگر سرویس و نگهداری آسانسور به صورت مرتب و دوره ای انجام پذیرد از بروز خرابی ها و حوادث جلوگیری خواهد شد. با سرویس به موقع آسانسور قطعات معیوب به سرعت شناسایی می شوند و بدین ترتیب از خراب شدن سایر قطعات جلوگیری به عمل می آید. این مساله عمر مفید آسانسور را تا حد زیادی افزایش می دهد.

مزایای سرویس به موقع آسانسور

در بخش قبل با اهمیت سرویس و نگهداری آشنا شدیم. در این قسمت به بررسی مزایای سرویس به موقع آسانسور خواهیم پرداخت.

افزایش ایمنی

ایمنی آسانسور مستقیما با جان افراد سروکار دارد و هیچ مساله ای مهمتر از این نیست. آسانسور از جمله تجهیزاتی است که زندگی را برایمان راحت تر کرده و رفت و آمد راحت در ساختمان های چند طبقه را میسر نموده است. اما در صورتی که این وسیله دچار خرابی و نقص فنی شود می تواند سلامتی افراد را به خطر بیاندازد و حتی موجب مرگ افراد شود. بازرسی و سرویس مرتب و به موقع آسانسور می تواند از بروز این حوادث جلوگیری نماید.

کاهش هزینه ها

هزینه های سرویس و نگهداری آسانسور مبلغ ناچیزی است که به صورت ماهیانه پرداخت می شود و در برابر هزینه های تعمیرات آسانسور بسیار کمتر است. بنابراین با پرداخت ماهیانه این مبلغ از بروز حوادث ناگوار پیشگیری نمایید و دیگر مجبور به پرداخت هزینه های سنگین تعمیرات نخواهید بود. اگر ماهینانه قسمت هایی مانند لنتهای ترمز و روغن موتور و گیربکس چک شوند، عمیر این قطعات افزایش خواهد یافت. اما اگر بخواهید موتور یا گیربکس آسانسور را تعمیر نمایید هزینه بالایی باید پرداخت نمایید. هر ساله لیست قیمت هزینه های سرویس و نگهداری آسانسور با عنوان نرخ نامه مصوب سرویس و نگهداری آسانسور توسط سندیکای آسانسور منتشر می شود. در این لیست بسیاری از هزینه های معمول سرویس و نگهداری آسانسور قید شده است و مابقی هزینه های ذکر نشده می تواند به صورت توافقی بین کارفرما و شرکت آسانسوری دریافت گردد.

افزایش کارایی

از دیگر مزایای سرویس منظم آسانسور می توان به افزایش کارایی آن اشاره نمود. با فرسوده شدن قطعات آسانسور عملکرد کلی آسانسور با اختلال رو به رو می شود و به تدریج افت می نماید. سرویس به موقع آسانسور و تعویض قطعات معیوب در افزایش کارایی و عمر مفید آسانسور تاثیر بسزایی دارد.

مشکلات رایج آسانسورها

آسانسورها به دلایل مختلف می توانند دچار خرابی و نقص شوند که بسیاری از این خرابی ها با انجام درست و به موقع سرویس و نگهداری آسانسور قابل پیشگیری می باشند. استفاده از خدمات سرویس و نگهداری آسانسور نه تنها از خرابی آسانسور پیشگیری می نماید بلکه کارایی آن را نیز افزایش می دهد و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی نیز می گردد. بسیاری از عیب های آسانسورها در ابتدا ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند و فقط با بررسی هایی که در سرویس و نگهداری آسانسور انجام می گیرد شناسایی می شوند. مصرف انرژی زیاد، گرمای بیش از حد و ضریب توان کم آسانسور از جمله مشکلاتی هستند که هزینه های پنهانی را در پی دارند و به سادگی قابل تشخیص نیستند که با انجام به موقع خدمات سرویس و نگهداری آسانسور به راحتی می توان این مشکلات را برطرف نمود. در ادامه به بررسی برخی از مشکلات رایج آسانسورها و روش های جلوگیری از خرابی آن ها خواهیم پرداخت.

قطع برق

آسانسورها انرژی زیادی برای جا به جایی در ساختمان مصرف می نمایند و تغییر در ولتاژ برق می تواند به سیستم آسانسور آسیب برساند. آسانسورهایی که سابقه خرابی موتور یا مشکل در عملکرد داشته باشند باید تحت بررسی کیفیت توان قرار گیرند. با کمک ترموگرافی مادون قرمز به راحتی می توان تغییرات شدید دمایی را اندازه گیری کرد و نقاطی را که احتمال ایجاد مشکل در آن ها وجود دارد را مورد بررسی قرار داد و از هزینه های سنگین تعمیرات آسانسور جلوگیری نمود.

خرابی در چرخ قرقره

فرسوده شدن چرخ های قرقره باعث سایش طناب ها می شود و در دراز مدت نیاز به جایگزینی طناب ها خواهد بود. برای جلوگیری از بروز این مشکل می توان با بررسی های دوره ای این بخش ها، قبل از بروز خرابی اقدامات لازم را انجام داد. برای رفع این مشکل می توان بر روی چرخ قرقره شیار مجدد ایجاد کرد و یا به طور کلی چرخ قرقره را تعویض نمود. با این کار از خوردگی سیم بکسل ها پیشگیری می شود، بنابراین بررسی پروفیل شیارها برای اطمینان از تناسب بین شیارها و طناب ها بسیار مهم است.

مشکلات ناشی از آلودگی قطعات

از دیگر مشکلات رایج آسانسورها می توان به آلوده شدن قطعات اشاره کرد. ممکن است ذرات فلزی ریز در اثر سایش به داخل روغن آسانسور وارد شوند و در عملکرد آسانسور اختلال ایجاد نمایند. راه حل مناسب برای رفع این مشکل تمیزکاری و روغن کاری قطعات می باشد. توجه داشته باشید که روغن کاری نادرست می تواند خود باعث ایجاد آلودگی شود و عملکرد تجهیزات آسانسور را با اختلال مواجه سازد. اگر در روغن جعبه دنده میزان برنز زیادی مشاهده شود می تواند نشان دهنده سایش زودرس در تاج دنده یک آسانسور دنده ای باشد. به طور مشابه در آسانسورهای هیدرولیک، غلظت بالای میزان آلومینیوم در مخزن هیدرولیک می تواند نشان دهنده سایش محفظه پمپ باشد. این مشکلات همگی با بررسی های منظمی که در سرویس و نگهداری آسانسور صورت می گیرد قابل تشخیص بوده و می توان اقدامات لازم را برای برطرف نمودن آن ها انجام داد.

خرابی بلبرینگ ها

بیش از نصف خرابی های موتور آسانسورها به دلیل خرابی یاتاقان هاست. این خرابی ها می توانند باعث ارتعاشات درون موتور شوند و یاتاقان های پر سر و صدا را ایجاد کنند. استفاده از درایوهای فرکانس متغیر می تواند به کاهش مصرف انرژی موتور کمک کند، اما این درایوها ممکن است جریان حالت معمولی را نیز باعث شوند که موجب افزایش ارتعاشات و خطر خرابی های بیشتر موتور می شود.

برای حل این مشکل، جاذب القایی می تواند به عنوان راه حل استفاده شود. این جاذب القایی قادر است جریان های نامطلوب را جذب کند و از خرابی های احتمالی موتور جلوگیری کند. همچنین این جاذب از مشکلات ناشی از نویز الکتریکی  که می‌ تواند سیستم ‌ها را با مشکل مواجه نماید، به حداقل می‌ رساند.

درایو موتور نامتعادل

برای افزایش عمر موتور الکتریکی آسانسور، تراز شفت نیز بسیار مهم است. بدون تراز صحیح، بلبرینگ های موتور شروع به سایش می کنند. برای رفع ناهماهنگی شفت، می توان از تجهیزات اندازه گیری لیزری پیشرفته یا به سادگی با استفاده از یک لبه صاف، استفاده کرد.

همچنین، برای جلوگیری از نقص و عیوب رایج در آسانسور، سرویس و تعمیر به موقع بسیار مهم است. این نقص ها ممکن است برای کاربران بسیار خطرناک و کشنده باشد. به همین دلیل، باید به صورت دوره ای سرویس و تعمیرات لازم را انجام داد تا آسانسور همیشه در حالت بهینه باشد و خطرات احتمالی برای کاربران را کاهش دهد.

مشکلات مختلفی برای آسانسورها به وجود می آید که در بالا به تعدادی از آن ها اشاره کردیم اما برای رفع این مشکلات نیاز به افراد مخصص و با تجربه در این زمینه می باشد. برای آنکه از مشکلات و خرابی های آسانسورها پیشگیری نمایید بهتر است خدمات سرویس و نگهداری آسانسور را جدی بگیرید و به صورت منظم آسانور توسط افراد مجرب بررسی و بازبینی شود. برای محاسبه هزینه های سرویس و نگهداری آسانسور به راحتی می توانید از خدمات استعلام قیمت سرویس و نگهداری آسانسور لیفتر بهره ببرید و در کمتر زمان ممکن از قیمت های ارائه شده توسط شرکت های مختلف مطلع شوید.