ابعاد چاله آسانسور

چاله آسانسور به قسمت پایینی چاه آسانسور گفته می شود که اندازه آن بستگی به طراحی آسانسور و میزان ترافیک آن دارد. طراحی ابعاد مناسب چاله آسانسور جزو مراحل اولیه در فرآیند نصب آسانسور می باشد که باید در برابر نفوذ آب مقاوم باشد و همچنین به صورت صاف و تراز ساخته شود. ابعاد چاله آسانسور باید به دقت لندازه گیری شود زیرا در نصب تجهیزات و انجام تعمیرات آسانسور نقش مهمی دارد. عرض چاله آسانسور باید در تناسب با نوع و ابعاد درب ورودی آسانسور باشد و همچنین عمق چاله آسانسور با ظرفیت آسانسور متناسب خواهند بود. توجه به ابعاد مناسب چاله آسانسور باعث می شود تا شرایط برای نصب تجهیزات آسانسور بهتر باشد و تکنسین ها از فضای کافی برای انجام فعالیت های لازم برخوردار خواهند بود.

عوامل موثر در طراحی چاله آسانسور

جهت طراحی چاله آسانسور عوامل مختلفی باید در نظر گرفته شوند که از آن جمله می توان به ابعاد چاله، ابعاد کابین آسانسور، نیروهای استاتیکی و دینامیکی وارد شده به چاله، نوع درب آسانسور و ... اشاره کرد. در ادامه به بررسی عوامل تاثیرگذار بر اندازه عرض و عمق چاله آسانسور می پردازیم.

عرض چاله آسانسور

عرض چاله آسانسور باید در تناسب با نوع درب های به کار رفته در آسانسور و همچنین نوع کاربرد آسانسور باشد. در محاسبه اندازه عرض چاله آسانسور باید اندازه درب های لولایی و اتوماتیک در نظر گرفته شوند. اندازه مناسب برای عرض آسانسور معمولا 160 سانتی متر در نظر گرفته می شود که این مقدار می تواند علاوه بر پوشش دادن خطاهای انسانی برای درب های با عرض 80 سانتی متر نیز مناسب باشد.

عمق چاله آسانسور

برای تعیین دقیق عمق چاله آسانسور باید ابعاد کابین آسانسور را در نظر گرفت. برای یک آسانسور پنج نفره عمق چاله آسانسور را 160 در 160 سانتی متر مربع در نظر می گیرند که با توجه به ظرفیت آسانسور به ازای هر نفر افزایش ظرفیت ده سانتی متر مربع به این ابعاد افزوده می گردد.

ابعاد مناسب چاله آسانسور با توجه به ظرفیت آسانسور

آسانسورها با ظرفیت های مختلفی ساخته می شوند و این مساله در ابعاد چاله آسانسور تاثیر مستقیمی دارد. در این زمینه معمولا آسانسورهای با ظرفیت 4، 6 و 8 نفره معمولا بیشترین کاربرد را در ساختمان ها دارند. در ادامه مطلب به بررسی ابعاد مناسب برای چاله آسانسور در ظرفیت های پرکاربرد آسانسور خواهیم پرداخت.

ابعاد چاله آسانسور 4 نفره

طبق مطالب مندرج در مقررات ملی ساختمان، ابعاد مناسب برای چاله آسانسورهای با ظرفت 4 نفر 140 سانتی متر عرض در 160 سانتی متر عمق می باشد. البته برای آسانسورهای با این ظرفیت حداقل ابعاد چاله آسانسور 120 در 160 سانتی متر می باشد.

ابعاد چاله آسانسور 6 نفره

برای آسانسورهای با ظرفیت شش نفر و قابلیت حمل استاندارد تا 450 کیلوگرم، عمق چاله آسانسور 170 سانتی متر در نظر گرفته می شود. البته عرض چاله آسانسور با توجه به نوع کاربری آن و نوع درب ها تعیین می گردد. برای آسانسورهای با ظرفیت شش نفر در صورتی که از درب های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک استفاده نمایند 160 سانتی متر در نظر گرفته می شود و برای درب های اتوماتیکی که به صورت از وسط باز شو هستند، 180 سانتی متر خواهد بود.

ابعاد چاله آسانسور 8 نفره

برای آسانسورهای با ظرفیت هشت نفر اندازه مناسب برای عرض چاله 160 سانتی متر و عمق چاله آسانور 190 سانتی متر می باشد. نکته مهمی که در اینجا باید به آن دقت شود حداقل مساحت کابین می باشد که باید حداقل 45.1 متر مربع باشد.

برای آسانسورهای بالای ظرفیت هشت نفره بهتر است اندازه عرض چاله را 170 سانتی متر و عمق آن را 30 تا 40 سانتی متر بیشتر از عرض در نظر بگیرید.

ظرفیت آسانسور

عمق چاله آسانسور

4 نفره

140 در ۱۶۰ سانتی متر مربع

5 نفره

۱۶۰ در ۱۶۰ سانتی متر مربع

6 نفره

۱6۰ در ۱7۰ سانتی متر مربع

7 نفره

۱۶۰ در ۱8۰ سانتی متر مربع

8 نفره

۱۶۰ در ۱9۰ سانتی متر مربع

9 نفره

۱۷۰ در ۱۹۰ سانتی متر مربع

10 نفره

۱۷۰ در 20۰ سانتی متر مربع

11 نفره

۱۷۰ در 21۰ سانتی متر مربع

 

نوع سیستم محرکه آسانسور تاثیری در ابعاد ذکر شده در جدول بالا برای اندازه عمق چاله آسانسور ندارد اما این ابعاد برای آسانسورهایی که از درب های اتوماتیک، لولایی و تلسکوپی استفاده می نمایند، می تواند اندکی متفاوت باشد.

نظرات


هیچ نظری ثبت نشده است.

فقط کاربران ثبت نام کرده می توانند نظر ثبت کنند. لینک ورود \ عضویت در سایت.